čtvrtek 23. února 2012

Optimismus: kdy je výhodou a kdy nám škodí? (psychologie.cz)


Právě díky optimistickému biasu bude v Kalifornii
vždy dostatek servírek a taxikářů. 

V úterý mi na serveru psychologie.cz vyšel druhý článek, tentokrát s redakčním názvem „Optimismus: kdy je výhodou a kdy nám škodí?“. Článek se týká optimistického biasu a toto téma jsem si vybral v návaznosti na diskuzi pod mým prvním textem o klamu utopených nákladů. Svůj první článek jsem na začátku ledna uvedl dilematem, ve kterém si má čtenář představit, že je ředitelem podniku vyrábějícího letadla a má se rozhodnout, zda dokončit téměř hotový neúspěšný projekt vývoje neviditelného letadla nebo zda ho má okamžitě zastavit. V samotném článku jsem výslovně zmínil, že na iracionálním rozhodnutí pokračovat ve vývoji se krom klamu utopených nákladů podílí také optimistický bias.

Velmi mě proto překvapily názory, které se pod článkem objevily. Diskutující čtenáři sice uznali, že při rozhodování o budoucích krocích není rozumné přihlížet k utopeným nákladům, nebyli už ale ochotni „říct B“ a připustit, že je také naivní doufat v to, že „to všecko nakonec dobře dopadne“, tj. že se neprodejné neviditelné letadlo bude nakonec z nějakého tajemného důvodu skvěle prodávat. To, že čtenáři stále podléhali optimistickému biasu ikdyž se jim podařilo korigovat klam utopených nákladů mě zaujalo a chtěl jsem se o tématu optimistického biasu dozvědět více.

Přišlo mi tedy velmi vhod, když se o tématu v blogpostu Optimism bias věnoval i Filip Tvrdý a to zrovna ve chvíli, kdy jsem se chystal začít dávat článek dohromady. Popravdě řečeno Massive Error čtu hlavně kvůli Filipovým zábavným a důvtipným komentářům a jeho primární funkci (tj. agregovat odkazy na zajímavé články) jsem nikdy moc nevyužíval. Právě při čtení blogpostu o optimistickém biasu mi ale došlo, že za mě Filip vlastně udělal rešerše a že to udělal nejspíše lépe, než bych v nějakém rozumném čase zvládl sám. Ne náhodou se tak můj článek pohybuje v některých pasážích na hraně plagiátu a to přesto, že jsem z Filipova blogpostu přímo neopisoval.

EDIT: Na článek na psychologii.cz odkazoval Filip Tvrdý v blogpostu Utopené náklady.