pondělí 31. prosince 2012

BEST OF 2012


Je poslední prosincový den a to znamená, že je ten správný čas rozloučit se s rokem 2012 prostřednictvím nejrůznějších žebříčků nejlepších věcí. Nejdříve bych ale rád zmínil jednu organizační záležitost.

Jako spousta jiných blogerů jsem v poslední době trochu zlenivěl a od opravdického blogování jsem se do jisté míry přesunul k mikroblogování. Jak jste si nejspíše všimli, provozuji v současnosti osobní profil na Google+, stránku blogu na Facebooku a dokonce osobní profil na Twitteru. Zatímco profily na Facebooku a na Twitteru jsou v podstatě mrtvé, na Google+ obzvláště v posledních měsících docela hezky funguje komunita, která se původně zformovala kolem blogu Massive Error a jeho autora Filipa Tvrdého. Pokud jste tedy fanouškem mého blogu na Facebooku nebo followerem na Twitteru a chtěli byste se občas o příspěvcích pobavit, doporučuji vám přejít na Google+. To samé platí pro ty z vás, kteří zatím odebírají pouze RSS feed a měli by zájem o častější stručné příspěvky. Na svůj profil na Google+ mimochodem docela často přispívá spousta lidí, které máte nejspíše také rádi, namátkou například Vladimír Vodička (donner de lapensee), Matúš Šimkovic (Mozgostroje), Tomáš Marvan (Justifiction), Marek Picha (Argumentace) a další. 

Můj stručný osobní seznam nejlepších věcí za rok 2012 vypadá následovně:

ALBUM: The xx: Coexist
FILM: James McTeigue: Havran
SINGL: DJ Fresh - The Feeling
VIDEOKLIP: Benga - Pour Your Love ft. Marlene (režie Guillaume Panariello)
SERIÁL: Show Rickyho Gervaise S03
KNIHA: Daniel Kahneman: Myšlení, Rychlé a Pomalé

Pokud jde o hudbu, nejvíce mě letos potěšilo album "Coexist" od kapely The xx, které mi dokázalo zkazit náladu snad už tolikrát jako ty nejlepší trip-hopová alba 90. let. Krom vynikajícího a profláklého singlu Angels lze zhruba v polovině alba najít hned za sebou také skvělou dvojici skladeb Reunion a Sunset. Croftová a Sim mimochodem moc hezky pracují s texty, které se (jak si všiml recenzent v Indipendentu) záměrně vyhýbají klasickým duetovým klišé se slokami které na sebe navazují a místo toho nabízí dva nezávislé vnitřní monology dvou lidí popisující dva pohledy na jednu událost. Velikým překvapením se pro mě stalo album "Halcyon" od Ellie Goulding, kterou jsem považoval za nudnou folkařku, která měla loni štěstí, že si její skladby Lights všiml producent Bassnectar a perfektně ji zremixoval. Na albu lze rozpoznat jasné dubstepové vlivy a máme se nejspíš ještě na co těšit, protože v době kdy Gouldingová chodila s dubstepovým producentem Skrillexem prý vznikla spousta zajímavého materiálu. Do třetice pak stojí za zmínku album "Nextlevelism" od DJ Freshe, které ale bylo sázkou na jistotu, protože velká část alba vyšla v podobě singlů ještě před jeho samotným vydáním.

Z filmů se mi z líbil nejvíce nepříliš vřele přijatý titul Havran, ve kterém spisovatel Allan Poe pátrá po tajemném sériovém vrahovi, který vraždí podle jeho hororových povídek. Moc se povedla například vražda podle povídky Jáma a kyvadlo (ve které teče digitální krev), Poe se mimoto ve volných chvílích věnuje pitváním lidských srdcí (doslova) a film má relativně dobrý twist na konci. Po shlédnutí jsem měl opravdovou chuť si pár z Poeových krátkých povídek s mysteriózní atmosférou přečíst a když nad tím teď přemýšlím, nejspíš se do nich hned pustím. Velmi mě pobavilo také třetí pokračování série Madagaskar a americký nezávislý film Safety Not Guaranteed, ve kterém... ve kterém prostě hraje ta divná herečka Aubrey Plaza.

V rámci seriálů jsem teprve letos objevil všechny poklady, které v minulosti vytvořili komici Ricky Gervais a Karl Pilkington. Zejména seriál Show Rickyho Gervaise s jeho charakteristickým nakažlivým smíchem pokládám za nejgeniálnější a nejzábavnější seriálový počin všech dob, který snadno překonává všechny klasiky jako jsou Městečko South Park nebo Monty Pythonův Létající Cirkus. Výbornou úroveň si stále drží nejnovější série Teorie velkého třesku, který perfektně pracuje zejména s novými ženskými postavami. Velkým překvapením pak pro mě byl jinak spíše opomíjený čerstvý seriál Perception, ve které neurovědec trpící paranoidní schizofrenií pomáhá řešit různé zapeklité policejní případy.

Z knížek jsem velmi uvítal české vydání Kahnemanovy knihy Myšlení, Rychlé a Pomalé, kterou stále pokládám za nejlepší popularizační knihu týkající se kognitivních biasů. Velmi dobře prodávaná kniha The Power of Habit o změně návyků od novináře Charlese Duhigga z New York Times je podle mě příkladem perfektní žurnalistiky a očekávám, že během následujícího roku ji někdo určitě vydá i v češtině. Kniha má masivní poznámkový aparát odkazující na desítky studií z oblasti neurovědy, navíc ale podává i svědectví o tom, že Duhigg vedl desítky rozhovorů a napsal stovky fact-checking e-mailů a to nejen autorům vědeckých studií, ale i zástupcům splečností jako Procter & Gamble nebo Starbucks, jejíchž snahu o formování návyků svých zákazníku a zaměstnanců autor popisuje. O kontroverzi v anglosaské naturalistické blogosféře se pak postaral neurovědec Sam Harris se svou útlou knížečkou Free Will.

ALBUM:
1. The xx: Coexist
2. Ellie Goulding: Halcyon
3. DJ Fresh: Nextlevelism
4. Purity Ring: Shrines
5. Linkin Park: Living Things
6. Example: The Evolution of Man
7. Madonna: MDNA
8. Muse: The 2nd Law
9. Beach House: Bloom
10. Netsky: 2

11. The Offspring: Days Go By, 12. Paul Banks: Banks, 13. The Weeknd: Trilogy, 14. Calvin Harris: 18 Months, 15. Hans Zimmer: The Dark Knight Rises, 16. Rusko: Songs, 17. Scuba: Personality, 18. Enter Shikari: A Flash Flood Of Colour, 19. deadmau5: Album Title Goes Here, 20. Datsik: Vitamin D, 21. Infected Mushroom:  Army of Mushrooms, 22. Bassnectar: Vava Voom

FILM: 
1. James McTeigue: Havran
2. Eric Darnell: Madagaskar 3
3. Colin Trevorrow: Safety Not Guaranteed
4. Simon West: Expendables: Postradatelní 2
5. Nicholas Stoller: Zásnuby na dobu neurčitou
6. Christopher Nolan: Temný rytíř povstal
7. Jay Roach: Volte mě!
8. Seth MacFarlane: Méďa
9. Jan Prušinovský: Okresní přebor - Poslední zápas Pepika Hnátka
10. Phil Lord: 21 Jump street

11. Prci, prci, prcičky: Školní sraz, 12. Avengers, 13. Diktátor, 14. Tohle je ráj, 15. Sněhurka

SINGL (mp3 download, 2011):
1. DJ Fresh - The Feeling
2. Krewella - Alive
3. Borgore - Kiss My Lips
4. The xx - Angels
5. Zeds Dead & Omar LinX - You and I
6. Flux Pavilion - Daydreamer
7. Ellie Goulding - Figure 8
8. Benga - Pour Your Love
9. Rita Ora - R. I. P.
10. Document One - Moving Together
11. Drumsound & Bassline Smith - Through The Night
12. Loadstar - Second Skin
13. High Contrast - The Agony & The Ecstasy
14. Example - Close Enemies
15. Sway - Level Up
16. QuESt - One Way
17. Nero - Must Be The Feeling
18. Modestep - Show Me A Sign
19. Skrillex - Breakn' A Sweat

VIDEOKLIP (youtube playlist, 2011):
1. Benga - Pour Your Love ft. Marlene (režie Guillaume Panariello)
2. Flux Pavilion - Daydreamer feat. Example
3. "You and I" (Zeds Dead & Omar LinX)
4. DJ Fresh ft RaVaughn - 'The Feeling'
5. Ellie Goulding - I Know You Care
6. Linkin Park - CASTLE OF GLASS
7. Hybrid Minds - Lost
8. High Contrast - The Agony And The Ecstasy feat Selah Corbin
9. Netsky - Come Alive
10. Drumsound and Bassline Smith - Through The Night (Ft. Tom Cane)
11. Loadstar - Second Skin
12. Borgore Vs Dev 'Kiss My Lips'
13. Document One - Moving Together (Ft. Tigerlight & Maksim MC)
14. Krewella - Alive
15. Sway ft. Kelsey - Level Up (Produced By Flux Pavilion)
16. RE:GENERATION Track: Skrillex "Breakn' a Sweat"
17. Benga - Icon ft. Bebe Blac
18. Other Echoes - Free Running (feat Julian Huggins)
19. Logistics - 2999 (Wherever You Go)
20. Borgore - Flex ft Shay

SERIÁL:
1. Show Rickyho Gervaise S03
2. Teorie velkého třesku S05/S06
3. Perception S01
4. Jak jsem poznal vaši matku S07/S08
5. Idiot na cestách S02 a S03
6. Californication S05
7. Městečko South Park S16

KNIHA:
1. Daniel Kahneman: Myšlení, Rychlé a Pomalé
2. Charles Duhigg: The Power of Habit
3. Sam Harris: Free Will
4. Bart Ehrman: Did Jesus Exist?
5. David Eagleman: Inkognito
6. Dan Ariely: Jak drahá je nepoctivost?
7. Lukáš Kovanda: Proč je vzduch zadarmo a panenství drahé

Žádné komentáře:

Okomentovat